Kreu i Wagner-it: Po zhvillohet kundërofensiva e Ukrainës

Ai tha se nëse njësitë ukrainase marrin Bakhmutin, ato do të vazhdojnë të sulmojnë pjesët e pushtuara nga Rusia të rajonit të Zaporozhyes në Ukrainë dhe rajonet ruse Bryansk dhe Belgorod, të cilat kufizohen me Ukrainën.

“Për këtë arsyeja nisi ofensiva e Ukrainës. Të gjitha [njësitë ukrainase] që kanë kaluar trajnime dhe kanë marrë të gjitha armët, pajisjet, tanket dhe gjithçka tjetër të nevojshme, janë plotësisht të përfshira në veprimet ushtarake”, tha Prigozhin.

Ai përsëri kritikoi Ministrinë ruse të Mbrojtjes për, siç tha ai, hezitimin për t’u siguruar trupave të Wagner-it municionin e nevojshëm.

“Wagner vazhdon të kryejë misione ushtarake me mungesa të tmerrshme predhash, në nevojë për municion, sepse të gjitha premtimet e Ministrisë së Mbrojtjes nuk janë realizuar”, theksoi Prigozhin, duke shtuar se më vonë do të sqarojë sesi ushtarët e tij arrijnë të luftojnë pa municion.