Ish-gazetarja e televizionit shtetëror rus: Putini nuk ka mjaftueshëm Novichok për të vrarë numrin në rritje të kritikëve

Një ish-gazetarja e televizionit shtetëror rus ka pohuar se një Vladimir Putin i “izoluar nuk ka mjaftueshëm Novichok” për të vrarë numrin në rritje të kritikëve të tij.

Disidentja ruse Marina Ovsyannikova, e cila u bë tituj botërorë për protestën e saj në ajër kundër luftës në Ukrainë vitin e kaluar, foli për Beth Rigby Interviews ku provokoi edhe një herë presidentin rus.

“Unë mendoj se Putini nuk ka mjaftueshëm Novichok për të gjithë kundërshtarët e tij. Sepse në fakt kur filloi lufta, shumë njerëz filluan të flasin kundër regjimit dhe shumë të tjerë do ta bëjnë këtë,” tha ajo.

Novichok është agjenti nervor i shkallës ushtarake i përdorur në helmimet në Salisbury të vitit 2018 dhe për të sulmuar politikanin e opozitës ruse, Alexei Navalny në vitin 2020. Zonja Ovsyannikova, e cila ishte punonjëse për kanalin televiziv Channel One Rusia nga viti 2003 deri në vitin e kaluar, kishte shpresa se presidenti rus mund të rrëzohej nga ata përreth tij, referuar këtu kritikave të fundit ndaj Putinit nga udhëheqësi i grupit mercenar Wagner, Yevgeny Prigozhin.

Një tjetër besnik i Putinit, Ramzan Kadyrov, udhëheqës i Republikës çeçene dhe gjithashtu një gjeneral kolonel në ushtrinë ruse ka kritikuar hapur gjithashtu performancën e forcave ruse në Ukrainë.

Zonja Ovsyannikova tha: “Unë mendoj se Ukraina do të fillojë të fitojë luftën dhe më pas kjo thjesht do të ndajë elitat.”

“Shikoni çfarë po ndodh tani… çfarë thotë Prigozhin. Prigozhin po flet. Dhe pastaj [Ramzan] Kadyrov po thotë gjithashtu diçka tjetër. Dhe shpresoj se sistemi do të shpërbëhet nga brenda.”

E pyetur nëse mund të jenë elitat ruse ato që rrëzojnë Putinin, Ovsyannikova tha se meqenëse lideri i opozitës Alexei Navalny është në burg, “nuk ka asnjë lider që do të jetë në gjendje të konsolidojë njerëzit”.

Ajo shtoi: “Nuk ka asnjë organizatë aktive. Kështu që unë mendoj se elitat do të ndahen dhe mirë, ne nuk e dimë – ky mund të mos jetë një grusht shteti klasik. Askush, ndoshta, nuk do të vrasë apo helmojë Putinin, por dikush nga rrethi i tij i ngushtë mund të vijë tek ai një ditë dhe t’i thotë, Vladimir, po e humbim luftën, është koha për të shkuar.

Në ditën e fundit të luftës, kur Rusia humbet luftën, kjo do të jetë dita e tij e fundit. Kjo është e qartë. Ai ka frikë për jetën e tij. Ai është në bunkerin e tij. Ai është i izoluar.”

Zonja Ovsyannikova e përshkroi Navalny si një “hero”, por tha se edhe vdekja e tij nuk do të mjaftonte për të nxjerrë njerëzit për të protestuar në rrugë. Ajo gjithashtu shprehu frikën për përkeqësimin e shëndetit të tij, duke thënë për Sky News: “Ne e dimë se ai po torturohet para syve të botës. Zoti na ruajt të vdesë. Por nuk mendoj se kjo do të shkaktojë ndonjë protestë masive, sepse ju duhet të kuptoni se populli rus është i frikësuar dhe nuk ka asgjë që do t’i bëjë njerëzit të dalin në rrugë.

“Policia është kudo dhe ju thjesht ngrini kokën nga toka dhe jeta juaj do të përmbyset.”