Foto/ U përpoqën të blinin një shtëpi italiane, përfunduan me një kështjellë mesjetare super luksoze

Kur çifti afrikano-jugor Max dhe Joy Ulfane filluan të kërkonin shtëpinë e tyre të ëndrrave italiane rreth 28 vjet më parë, ata kurrë nuk e imagjinuan se do të përfundonin duke blerë një kështjellë të rrënuar në Toskanë.

Sipërmarrësit, të cilët janë me bazë në MB, ranë shpejt në dashuri me Castello di Fighine, një kështjellë ushtarake mesjetare e lënë pas dore me një fshat të bashkangjitur, kur e gjetën atë në vitin 1995.

Ulfanët që atëherë e kanë transformuar kështjellën, e vendosur 650 metra mbi nivelin e detit në komunën e San Casciano dei Bagni, pranë kufirit të Umbria, në një shtëpi të dytë shumë luksoze.

“Kemi bërë shumë mund dhe dashuri këtu, duke u përballur dhe kapërcyer sfidat. Dhe shumë, shumë para për ta rikthyer këtë vend në jetë”, tha Joy Ulfane për CNN. “Dhe të mendosh se ne kurrë nuk kemi dashur një kështjellë, kurrë nuk kemi dashur të kemi një kështjellë.”

Çifti thotë se kishin parë dhjetëra prona të papërshtatshme rreth Italisë përpara se të vihej në vëmendjen e tyre kështjella në majë të kodrës, e rrethuar nga ullishte dhe pyje

Megjithëse ishte i rrënuar dhe i mbushur me rrënoja, Ulfanes panë një potencial të madh në Castello di Fighine dhe menduan se ishte vendi i duhur për ta.

Ulfanes u mahnitën gjithashtu nga ndjesia e përjetshme e Fighine, e cila është ende e rrethuar nga mure mbrojtëse 1.5 metër të trasha me kulla tetëkëndëshe dhe frëngji të vogla të rrumbullakëta të bashkangjitura.

Ata blenë kështjellën, e cila me sa duket i përkiste një familjeje aristokrate në atë kohë, për një shumë të zbuluar po atë vit dhe së shpejti filluan të punojnë në atë që do të rezultonte të ishte një proces rinovimi katërvjeçar.

Ulfanes më vonë vendosën të blinin disa nga shtëpitë e rrënuara në fshatin përreth dhe filluan t’i rinovonin pasi të kishin përfunduar pjesën më të madhe të punës në Castello di Fighine. Ky proces zgjati tetë deri në 10 vjet të tjera.

Ata janë shumë krenarë për të gjithë projektin dhe e konsiderojnë atë si një sukses të vërtetë, veçanërisht pasi u është dashur vazhdimisht të lidhen me bashkinë lokale San Casciano dei Bagno dhe Soprintendenza delle Belle Arti, zyra e qeverisë italiane përgjegjëse për pronat e trashëgimisë, në të gjithë vendin. procesi.

Ndërsa procesi i rinovimit nuk ishte aspak i thjeshtë, këmbëngulja e Ulfanes u dha rezultat dhe ata janë shumë të kënaqur me kështjellën e tyre të restauruar bukur. Dhomat brenda kalasë janë riparuar tërësisht, me rezultate mahnitëse.

Edhe hambari i vjetër është rindërtuar në një sallë pritjeje, ndërsa kopshtet e kështjellës përmbajnë gardhe të bukura kuti, selvi, pemë limoni, hardhi rrushi dhe trëndafila.

Ulfanes vizitojnë strehimin e tyre privat sa më shpesh që të munden dhe ndihen shumë si në shtëpinë e tyre në Fighine.