Donald Trump abuzoi seksualisht me shkrimtaren/ Jean Carroll shfaqet e buzëqeshur teksa juria jepte vendimin

Shkrimtarja E. Jean Carroll mbante dorën e avokatit Shawn Crowley ndërsa vendimi për Donald Trump po lexohej në gjykatën federale të Manhatanit, sipas korrespondentes të CNN Kara Scannell, i cili ishte në sallën e gjyqit në atë kohë.

Ajo tha se shkrimtarja “kishte një ndjenjë lehtësimi”, dukej se lëvizte përpara dhe se një buzëqeshje u shfaq në fytyrën e saj.

Një juri të martën e gjeti ish-presidentin Donald Trump përgjegjës për abuzim seksual dhe shpifje ndaj Carroll dhe i dha asaj një total prej rreth 5 milionë dollarë.

Përpara leximit të vendimit, gjyqtari Lewis Kaplan u kërkoi atyre që ishin në sallën e gjyqit të kishin dekor dhe të shmangnin reagimet verbale dhe fizike, të cilat të pranishmit iu bindën, tha Scannell.

Pasi juria u shoqërua dhe u lexua verdikti, Carroll përqafoi avokaten e saj kryesore Roberta Kaplan, sipas Scannell. Avokati i Trump, Joe Tacopina, shkoi në tryezën e paditëses dhe shtrëngoi duart e Carroll dhe avokatit të saj, tha ajo.

Carroll, 79-vjeçare, ka dëshmuar gjatë gjyqit civil se Trump, 76-vjeçar, e ka dhunuar në një dyqan në Manhatan më 1995 ose 1996, më pas ia ka prishur reputacionin duke shkruar në rrjetin e tij social, Truth Social, në tetor të vitit 2022, se pretendimet e shkrimtares janë gënjeshtra.

E. Jean Carroll del nga gjykata federale e Manhatanit të martën, më 9 maj, në Nju Jork.