Britania e Madhe: Ndërhyrja kineze për t’i dhënë fund luftës do të ishte e mirëpritur

Sekretari i Jashtëm i Britanisë së Madhe, James Cleverly ka thënë se do të “mirëpresë” çdo ndërhyrje të Kinës që mund të ndihmojë në përfundimin e luftës midis Rusisë dhe Ukrainës.

Cleverly tha se ai nuk mendon se Perëndimi duhet të rrijë si “qen në një grazhd” për mënyrën se si arrihet një zgjidhje e mundshme dhe se “ne e dimë se Xi Jinping gëzon një shkallë të konsiderueshme ndikimi me Vladimir Putin”.

Gjatë një vizite në SHBA, Sekretari i Jashtëm britanik theksoi nevojën që dy aleatët të ruajnë mbështetjen e tyre për Ukrainën. Kina ka kërkuar të mbajë një qëndrim neutral kundër Ukrainës dhe presidenti i saj, Xi Jinping, mendohet se është në marrëdhënie të mira me Putinin, duke i bërë atij një vizitë tre-ditore në Moskë në mars.

Fjalët e zotit Cleverly ka të ngjarë të priten me mosmiratim nga disa – përfshirë nga ish-kryeministrja Liz Truss, e cila i kërkoi Perëndimit të “bëhej i vërtetë” në lidhje me kërcënimin e paraqitur nga Kina në një fjalim të fundit në një think-tank amerikan.

Ajo veçoi si shembull një vizitë të fundit të presidentit francez Emmanuel Macron në Pekin, duke e quajtur atë një “shenjë dobësie”.