Aktori Dolph Lundgren zbulon betejën me kancerin

Në një intervistë në “In Depth With Graham Bensinger”, aktori Dolph Lundgren, 65 vjeç, tha se ai ka luftuar në heshtje kancerin që kur mjekët gjetën një tumor në veshkën e tij në 2015.

Ylli i ekskluzivitetit “Rocky” tha se besonte se kishte refluks acidi në vitin 2020, kur në realitet doli të ishin më shumë tumore që u hoqën me kirurgji.

“Ka një foto atje që do ta drejtoja dhe do të luaja në të cilën po fillonte në vjeshtë. Doktori më thirri kur isha në Alabama gati për të qëlluar dhe tha se gjetën një tumor më shumë në mëlçi”, tha Lundgren. Kështu që unë isha si ‘Oh, në rregull’. Në atë moment filloi të më godiste se kjo ishte diçka serioze.”

Ai tha se doktori e informoi se tumori ishte rritur aq shumë sa nuk mund të operohej.

Kjo nënkuptonte një lloj tjetër trajtimi që e fejuara e Lundgren, Emma Krokdal, tha se i la atij efekte anësore të tmerrshme.

 “I dhimbnin duart, këmbët dhe nuk mund të hante asgjë të ngrohtë, të ftohtë apo ndonjë gjë pikante. Kështu që ishte një luftë për të ulur ushqimin, kështu që ai vazhdoi të humbiste peshë”, kujtoi ajo.

Ylli i “The Expendables” tha se atij iu dhanë dy deri në tre vjet jetë, megjithëse tha se e ndjeu mjekun që i tha se nuk besonte se Lundgren kishte kaq shumë kohë.

Vajza e tij, aktorja Ida Lundgren, 27 vjeçe, u emocionua dukshëm duke folur për të atin.

“Kam pasur një bisedë të thellë me babanë tim se çfarë do të ndodhte nëse ai, ju e dini, do të vdiste e të tjera,” tha ajo. “Ishte një bisedë e tmerrshme.”

Për fat të mirë, i moshuari Lundgren mori një mendim të dytë nga onkologia Dr. Alexandra Drakaki, e cila bëri një biopsi tjetër. Ajo gjeti një mutacion që e bëri kancerin të trajtueshëm me ilaçe që ka ndihmuar në tkurrjen e tumoreve me 90 për qind.

“Ka disa pjesë të trupit të tij që kanceri po reagon vërtet mirë,” tha Drakaki. “Ka disa lezione që nuk mund t’i shohim më. Pra, kjo është mbi pritshmëritë.”