Një tërmet me magnitudë 6.8  goditi disa qytete në Ekuador, të paktën katër viktima

Një tërmet me magnitudë 6.8 goditi afër qytetin jugor Baláo në Ekuador të shtunën pasdite, sipas Shërbimit Gjeologjik të Shteteve të Bashkuara.

Tërmeti kishte një thellësi prej më shumë se 65 km, sipas USGS.

Një person vdiq në qytetin e Cuenca, në provincën e Azuay, kur një mur u shemb mbi makinën e tyre dhe tre persona të tjerë vdiqën në ishullin Jambelí, në provincën El Oro, kur një kullë e kamerave të sigurisë u rrëzua, thanë autoritetet.

Agjencia i dha tërmetit një “alarm portokalli” për “vdekje të mundshme të lidhura me lëkundjet”, duke thënë se viktima të konsiderueshme mund të ketë dhe katastrofa është “potencialisht e përhapur”.

“Ngjarjet e kaluara me këtë nivel alarmi kanë kërkuar një përgjigje në nivel rajonal ose kombëtar,” shtoi USGS. Ai vlerësoi gjithashtu se dëmet dhe humbjet ekonomike ishin të mundshme.

Banorët thanë se ndjenë lëkundje “shumë të forta”.

CNN raportoi dëme strukturore në ndërtesa në Cuenca, një nga qytetet më të mëdha të vendit. Qyteti historik është në listën e OKB-së të vendeve të trashëgimisë botërore.

Nuk ka asnjë paralajmërim për cunami në fuqi për zonën, sipas Shërbimit Kombëtar të Motit të SHBA.