Mbi 10 orë bisedime! Përfundon takimi tre palësh në Ohër

Mbi 10 orë kanë biseduar këtë të shtunë në Ohër kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç dhe ndërmjetësuesit e BE-së.

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano njoftoi se ky ishte raundi i fundit i bisedimeve.

Takimet kanë nisur në orën 10:30, për t’u mbyllur rreth orës 22:00.

Fillimisht, Kurti dhe Vuçiç, zhvilluan takime më vete me ndërmjetësuesit evropianë dhe më pas nisi takimi trepalësh, ku palët diskutuan për zbatimin e propozimit evropian për normalizimin e raporteve.

Ndërmjetësues të takimit kanë qenë shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, i dërguari i posaçëm i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak dhe në cilësinë e vëzhguesit, i dërguari i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

Në agjendën e bisedimeve ka qenë marrëveshja e dakorduar në parim në takimin e 27 shkurtit në Bruksel. Top Channel ka siguruar dokumentin konfidencial, që ka qenë në tryezë përgjatë gjithë ditës, për të cilin ende nuk dihet nëse është pranuar.

Në dokumentin që amerikanët dhe europianët i kanë dhënë Albin Kurtit dhe Aleksander Vuçiç, thuhet se palët nuk kalojnë vijat e kuqe por bashkëpunojnë për zgjidhjen e problemeve. Beogradi nuk do të pengojë Kosovën për integrimin. Dokumenti tregon përfitimet dhe ndëshkimet, parashikon themelimin e asociacionit, përfitime ekonomike nëse palët bëjnë marrëveshje dhe nëse e refuzojnë, ndërpritet integrimi.

Lexo edhe: Takimi i Ohrit/ Top Channel siguron dokumentin konfidencial që BE dhe SHBA i kanë dhënë Kurtit dhe Vuçiçit në tryezë