Bakhmuti po rrethohet nga rusët, Ukraina merr vendim: Ushtarët betejë deri në vdekje

Ukraina tha të martën se beteja për Bakhmutin, një qytet industrial në Donbas dhe vendi i betejës më të gjatë të pushtimit rus, ishte çelësi për të mbajtur Moskën në të gjithë frontin.

“Operacioni mbrojtës në këtë zonë është i një rëndësie strategjike vendimtare për të penguar armikun. Është kyç për stabilitetin e mbrojtjes së të gjithë frontit,” tha zyrtari më i lartë ushtarak i Ukrainës, Valery Zaluzhny.

Mbrojtja e qytetit të Ukrainës po bëhet e pasigurt, me forcat tokësore ruse të udhëhequra nga grupi mercenar Ëagner që raportojnë se kanë fituar terren, ndërsa sinjalizojnë se qyteti së shpejti mund të rrethohet.

Por zyra e presidentit Volodymyr Zelensky tha në një deklaratë të martën se lideri ukrainas ishte takuar me komandantë të lartë ushtarakë dhe ra dakord që forcat e tij të mbeten në qytetin e sulmuar.

Analistët kanë minimizuar rëndësinë strategjike të Bakhmutit si një çmim ushtarak, por qyteti ka fituar status të rëndësishëm politik, me të dyja palët që derdhin burime në luftë.

Qyteti, i cili kishte një popullsi prej rreth 70,000 banorësh të paraluftës, mbetet një qendër e rëndësishme urbane në rajonin e Donetsk, të cilin Kremlini pretendoi se e kishte aneksuar vitin e kaluar, pavarësisht se nuk e kontrollonte plotësisht.

Kreu i rajonit të Donjeckut, i  vendosur nga Rusia, Denis Pushilin, u tha gazetarëve të martën se “betejat e ashpra” po zhvilloheshin “për çdo metër” të Bakhmutit.