A e theu protokollin mbretëror Princesha Kate e Uellsit?

Mbretin Charles III dhe anëtarët e familjes mbretërore ishin në Westminster Abbey në fillim të kësaj jave për një shërbim për të shënuar Ditën e Commonwealth dhe për të festuar 56 vendet që përbëjnë organizatën globale. 

Por ishte një moment në fillimin e festimeve që ndezi bisedën mes vëzhguesve mbretërorë.

Dihet mjaft mirë se protokolli mbretëror i detyron anëtarët e familjes që të përkulen ose të përulen para sovranit dhe bashkëshortit të tyre në njohje të roleve të tyre si anëtarët më të vjetër të familjes.

Kunata e Kate, Dukesha e Sussex, preku kongresin në serialin dokumentar të Netflix me Princin Harry, i publikuar në nëntor. Meghan pranoi habinë e saj kur zbuloi se ata praktikojnë formalitetin pas mureve të pallatit, si dhe në publik.

Mund të ketë disa arsye. Një mund të jetë se ajo është ende duke u përshtatur me rolin e ri të vjehrrit të saj. Një arsye tjetër, ndoshta më e mundshme, mund të jetë se anëtarët e familjes mbretërore duhet vetëm të përshëndesin monarkun zyrtarisht në takimin e tyre të parë atë ditë.