Plazhet më të mira në botë për vitin 2023, sipas Tripadvisor

Të shtrihesh në plazhin më të mirë në botë nuk është e lehtë.

Baía do Sancho është e arritshme vetëm me varkë ose me anë të shkallëve që zbresin nga shkëmbinjtë e pjerrët në rërën e artë. Plazhi është në Fernando de Noronha, një arkipelag rreth 220 milje nga brigjet e Brazilit. Vizitorët në ishuj mbërrijnë me avion ose varkë.

Baía do Sancho është vija bregdetare më e mirë në botë për vitin 2023, sipas listës vjetore të faqes së udhëtimit të plazheve më të mira në botë, e cila u publikua të martën. Vitin e kaluar, Baía do Sancho ishte numri 7 në listë.

Tripadvisor shikon cilësinë dhe sasinë e vlerësimeve në përcaktimin e renditjes.

Karaibet fituan tre vende në 10-shen më të mirë të 2023-ës, duke përfshirë plazhin nr. 2 Eagle në Aruba, plazhin nr. 5 të Grace Bay në Turks and Caicos dhe plazhin nr. 9 Varadero në Kubë. Vitin e kaluar, plazhet Grace Bay dhe Varadero u renditën respektivisht në vendin e parë dhe të dytë. Eagle Beach ishte numri 5 në 2022.

Lista e top 10-të përfshin gjithashtu një plazh në Shtetet e Bashkuara – Plazhin Ka’anapali të Maui-t në numrin 10.  E vendosur në bregun perëndimor të ishullit, Ka’anapali krenohet me tre milje rërë të bardhë.

Evropa ka tre plazhe në top 10-shen e 2023 – Plazhi Reynisfjara në Vik, Islandë, në nr. 4, Praia da Falésia në Olhos de Agua, Portugali, në numrin 6 dhe Spiaggia dei Conigli i Italisë në nr.8.

Gjysmëhëna e bardhë dhe ujërat e cekëta bruz të Spiaggia dei Conigli në ishullin Lampedusa të Siçilisë janë një kontrast i mprehtë me rërën e zezë, ujin e thellë blu dhe formacionet mahnitëse të kolonave gjeometrike të plazhit Reynisfjara, të cilat u shfaqën në “Game of Thrones”.

Australia fiton një vend në top 10, me Cable Beach nr. 3 në Broome, që ndodhet në rajonin Kimberley të Australisë Perëndimore. Një nga përvojat më të kërkuara të Broome është një udhëtim me deve në perëndim të diellit përgjatë kësaj shtrirjeje 14 milje të vijës bregdetare të Oqeanit Indian.

10 plazhet më të mira në botë për vitin 2023, sipas Tripadvisor

  1. Baía do Sancho – Fernando de Noronha, Brazil

  1. Eagle Beach – Aruba, Karaibe

  1. Cable Beach – Broome, Australi

  1. Plazhi Reynisfjara – Vik, Islandë

  1. Plazhi Grace Bay – Turks and Caicos, Karaibe

  1. Praia da Falésia – Olhos de Agua, Portugali

  1. Plazhi Radhanagar – Ishulli Havelock, Indi

  1. Spiaggia dei Conigli – Siçili, Itali

  1. Plazhi Varadero – Kubë, Karaibe

1 0. Plazhi Ka’anapali – Maui, Hawaii