Mund të shikoni delfinë dhe jo vetëm, qyteti bregdetar në Britani të cilin duhet ta vizitoni patjetër

Një qytet bregdetar i njohur në Britaninë e Madhe mund të jetë destinacioni i përsosur për të qëndruar këtë verë.

Është shtëpia e plazheve mahnitëse dhe kafshëve të egra të jashtëzakonshme, duke përfshirë delfinët që mund të dallohen nga kopshtet e birrës në pijetore. Seahouses në Northumberland është një destinacion pushimi si asnjë tjetër në MB, me historinë dhe natyrën që kombinohen në mënyrë të përkryer rreth një qyteti të vogël që është i përshtatshëm për të pritur çdo familje.

Poshtë rrugës është kështjella mbresëlënëse e Bamburgut, një ndërtesë e renditur e parë, e ndërtuar në shekullin e 11-të. Kalaja u restaurua gjatë shekullit të 18-të dhe 19-të dhe është e hapur për publikun. Fortesa është e ndarë nga Seahouses nga një shtrirje e gjatë plazhi me rërë, me dete blu safir që shtrihen përpara. Dunat e buta të bardha janë tepër të njohura për vendasit, veçanërisht për shëtitësit e qenve, por janë mjaft të rralla saqë nuk mbushen me njerëz, edhe gjatë muajve të ngrohtë të verës.

Sidoqoftë, ka kafshë të egra shumë më emocionuese për t’u parë aty pranë sesa thjesht qentë e Northumbrian. Udhëtimet e shikimit të delfinëve dhe balenave nisen nga porti në qytet, por ndonjëherë ato nuk janë të nevojshme. Një video e shpërndarë nga një nga baret e qytetit, Olde Ship Inn, tregon një delfin duke kërcyer nga deti, i kapur nga një i rregullt nga kopshti i birrës.

Delfinët janë vetëm një nga shumë speciet e jetës detare që mund të dallohen në ujërat përreth, me derrat e portit dhe fokat gri gjithashtu të zakonshme. Anijet turistike lokale kanë raportuar madje se kanë pikasur dete, balena minkie dhe balena vrasëse në raste të rralla. Çdo vit, zogjtë kthehen në maj për shumim, i cili zgjat deri në korrik.

Zogjtë mund të dallohen gjithashtu në ishullin Lindisfarne, ose Ishulli i Shenjtë siç njihet gjithashtu, i cili është i lidhur me tokën nga një rrugë që zhduket nën det kur hyn batica. Ishulli ka qenë i banuar nga murgjit në shekullin e 11-të, të cilët bënin ‘mead’, një pije alkoolike mjalti.

Kjo praktikë është ende e gjallë dhe e mirë edhe sot e kësaj dite dhe vizitorët mund të provojnë pijen e ëmbël të lëngshme në një vizitë në ishull, ku rrënojat e ambjentit të vjetër duken ende madhështore dhe të gushtit. Ishulli ka gjithashtu një kështjellë të tijën dhe megjithëse nuk është afër madhësisë së kështjellës së Bamburgut përtej ujit, ai ende ofron një pikë të mrekullueshme vëzhgimi dhe një shans për të mësuar rreth historisë së pasur të zonës.