Moti i rrallë i dimrit/ Stuhia Juliette sjell alarm në disa rajone të Spanjës, Barcelona e mbuluar me borë (foto)

Barcelona dhe Ishujt Balearik kanë dëshmuar një pluhur të rrallë bore pasi stuhia Juliette solli temperatura të ftohta dhe erëra të forta në rajonet normalisht të buta spanjolle.

Niveli maksimal i alarmit të motit të kuq u vendos për Mallorca të martën pasi erërat pritej të arrinin deri në 90 kilometra në orë dhe të ngrinin valë deri në tetë metra në bregun verior, sipas meteorologjisë shtetërore.

Të hënën, pjesë të Balearikëve dhe qyteti i Barcelonës në Katalonjë panë reshje bore. Temperaturat mesatare të zakonshme në Barcelonë në shkurt janë ndërmjet 8C dhe 15C.

Temperaturat në kryeqytetin katalanas ranë nën zero pasi rreth 7 cm dëborë ranë gjatë natës. Bora ra edhe në Mallorca.

Ibiza dhe Menorca ishin respektivisht nën alarmin e verdhë dhe portokalli për mot të pafavorshëm.

Kjo vjen pasi pjesë të Ibiza u mbulua me borë gjatë një të ftohti të pazakontë muajin e kaluar.

Stuhia e dimrit ka ulur temperaturat pothuajse në të gjitha rajonet spanjolle, përveç Extremadurës.