‘Perimet më shtrenjtë se pula’/ Qepët në Filipine po kontrabandohen

Nga sallatat tek zierjet, qepa është një përbërës kyç në pothuajse çdo pjatë filipinase. Por tani, perimet kushtojnë pothuajse tre herë më shumë se pula në Filipine.

Qepët e kuqe dhe të bardha shiten për 11 dollarë për kilogram, krahasuar me 4 dollarë për kilogram për pulën, sipas Departamentit të Bujqësisë të vendit.

Edhe gjoksi i viçit është 30% më i lirë se qepa për nga pesha.

Joey Salceda, ekonomist rezident në Dhomën e Përfaqësuesve të Filipineve, u ankua të dielën se vendi tani ka “çmimet më të shtrenjta të qepëve vendase në botë”, ndërsa filipinasit kanë vërshuar mediat sociale për t’u ankuar për çmimet e larta.

Rritja e çmimeve vjen pasi një mori super tajfunesh goditën Filipinet vitin e kaluar, duke dëmtuar kulturat me vlerë dhjetëra miliarda pesos. Vendi i Azisë Juglindore është përballur me rritjen e inflacionit në muajt e fundit, me çmimet e konsumit që u rritën me 8.1% në dhjetor, duke arritur nivelin më të lartë të 14 viteve, sipas Autoritetit të Statistikave të Filipineve.

Qepët po futen kontrabandë në vend.

Oficerët e doganave konfiskuan qepë të bardha me vlerë 310,000 dollarë të fshehura në një ngarkesë veshjesh në bustin e tyre të fundit më 23 dhjetor, sipas autoriteteve. Dy ditë më parë, nga Dogana u sekuestruan edhe qepë të kuqe nga Kina në vlerë 364 mijë dollarë, të fshehura në kuti pastiçerie .