Miley Cyrus dhe Shakira thyen rekorde, sekretet e një kënge perfekte ndarjeje

Ju keni kaluar një ndarje, jeni duke përjetuar të gjitha emocionet, zemërim, pikëllim, trishtim dhe lot.

Strategjitë e përballimit? Ju mund të shijoni një shfaqje, të konsumoni ushqim të shpejtë ose të shkarkoni emocionet tuaja në ditarin tuaj.

Ose, nëse jeni një muzikant me famë botërore, mund të vendosni të regjistroni një këngë diss për ishin tuaj.

Më pas shpërndajeni në internet dhe prisni që të thyejë rekorde, sipas BBC.

Të paktën, kështu bëri Shakira me “Out of Your League “, këngën e saj për ish-futbollistin Gerard Piqué, e cila ka thyer rekorde në YouTube.

Dhe ajo nuk është vetëm. Fansat gjithashtu janë të bindur se “Flowers”, nga Miley Cyrus, ka të bëjë me ish-in e saj, Liam Hemsworth.

Jo se superyjet e pop-it i përkthejnë emocionet e tyre në këngë është një gjë e re. Thjesht pyesni Adelën ose Taylor Sëift, të dyja mbretëreshat e baladës së ndarjes.

Ose Ariana Grande, The Weeknd dhe Justin Bieber, të cilët janë disa nga emrat e mëdhenj që mendohet se kanë publikuar hite të frymëzuara nga eksperienca e ndajes.

Por cili është truku për të regjistruar këngën perfekte të ndarjes? Dhe pse janë kaq të kënaqshme për t’i dëgjuar?

 Një histori e humbur dashurie

Arsyeja kryesore për popullaritetin e zhanrit është ndoshta e qartë, shumica prej nesh në një moment të jetës sonë e përjetojmë këtë ndjenjë. Ajo dhemb.

Sipas lektorit të shkrimit të këngëve, Martin Wright, i cili punon në Institutin e Muzikës Moderne Britanike dhe Irlandeze (BIMM) në Birmingham, këngët më të mira të ndarjes kanë të bëjnë me narrativën. Pra, cila është historia?

“Nëse jam unë që ndahem me ty, ka të bëjë me fuqizimin, çlirimin dhe lirinë”, thotë Martin. “Por nëse je ti që ndahesh me mua, mund të jetë për trishtim, hidhërim dhe ndonjëherë edhe hakmarrje”.

Në Out of Your League, Shakira arrin në mënyrë mbresëlënëse të kombinojë shumicën e këtyre elementeve në një rresht të vetëm:

“Unë nuk do të kthehem tek ti, as nëse qan as nëse më lutesh”.

Pastaj është copëza tjetër, pse po ndodh ndarja.

“A janë përbuzur të dashuruarit? Dhe pastaj ne shikojmë se çfarë po ndodh tani në një këngë ndarjeje. Pra, si ndihet një person për ndarjen e tyre?”

Këtu ka disa opsione. Një qasje është “Unë jam shumë për këtë”, siç demonstrohet nga Ariana Grande: Kam mësuar nga dhimbja, u bëra e mahnitshme”.

Ose mund të ndalemi tek Olivia Rodrigo dhe këndvështrimi i saj më reflektues: Dhe thjesht nuk mund ta imagjinoj se si mund të jesh kaq mirë tani që unë jam larguar.

Duke i dhënë fund gjërave

Dhe për prekjen përfundimtare, asnjë histori e mirë nuk është e plotë pa një fund, çfarë ndodh më pas? Martin thotë se shikimi drejt së ardhmes është çelësi këtu.

Ju mund të bëni si Adele: Mos u bëj merak do ta gjej ndonjë si ti.

Ose merrni shembullin e Beyoncé: “Zemër, unë nuk do të derdh asnjë lot për ty/Nuk do të humbas gjumin/’Shkak e vërteta e çështjes/Të zëvendësosh është kaq e lehtë.”

Ose ndiqni vendosmërinë e Taylor Swift: “Por ne kurrë, kurrë, kurrë, kurrë nuk do të kthehemi bashkë. Si, kurrë.”

 ‘Lotët që rrjedhin poshtë faqes’

Përveçse është e mirë për t’u dëgjuar, një këngë e ndarjes mund të jetë e dobishme për njerëzit që i shkruajnë.

Këngëtarja Nahli, nga Londra, thotë se ajo fillon të shkruajë menjëherë pas një ndarjeje.

“Është sikur thjesht e keni këtë gungë në fyt, një ndjenjë të rëndë, të tmerrshme dhe ndiheni të sëmurë”, thotë ajo.

Nahli, e cila ka performuar me Sigma, thotë se ajo i shkruante emocionet e saj në ditarin e saj. Tani ajo i kthen ato shënime në ditar në këngë.

“Kur i ke shkruar në moment, kur qan në faqe, dhe lotët pikojnë poshtë dhe njollosin bojën…Ajo është kur të gjitha emocionet e mia më të thella po shfaqen.”

Kënga e Nahlit Mama’s Boy, në albumin e saj Therapy [Ana A] ka të bëjë me një “ndarje vërtet të ndërlikuar”.

“Kjo ishte më shumë një hakmarrje. Unë u acarova kur po shkruaja këngën”, thotë ajo.

“Unë them disa gjëra atje që janë kaq të vrazhda. Sepse në këtë moment, kështu u ndjeva, isha shumë e zemëruar. Dhe e vetmja mënyrë që unë mund t’i largoj ato emocione të zemëruara është sepse doja që ai ta dëgjonte atë.”

Një këngë tjetër e quajtur “Relapse” në të njëjtin album ka të bëjë me “të tregojë se ai person nuk ishte shumë i mirë për mua”.

Për Nahlin, këngët janë një “mënyrë pastrimi” – e vetmja mënyrë “për të çmitizuar emocionet e mia dhe për t’i nxjerrë jashtë”.

“Kur shkruaj, po i çmontoj dhe i shkëpus të gjitha këto nyje dhe po i drejtoj ato para meje në mënyrë që të mund t’i organizoj dhe përpunoj ato emocione. Sepse sapo të mund të shkarkosh, duket si terapi”, thotë ajo.