“Humba tre miq, po reflektoj”, Tottenham piketon pasardhësin e Contes

Kontrata e Contes me Spurs përfundon në verë. Drejtuesit e klubit anglez nuk duan të mbeten të papërgatitur dhe në listat e tyre ndodhen dy emra të njohur si kandidatë potencialë për të zëvendësuar italianin në stol.

Në “pole” është Mauricio Pochettino, një emër që e njeh mirë Tottenhamit. Tekniku argjentinas drejtoi skuadrën për pesë vite (2014-2019). 50-vjeçari ka lënë një kujtim të mirë te “Gjelat”.

Pochettino udhëhoqi Tottenhamin drejt finales së Champions League në sezonin 2018/2019, por trofeun në fund e fitoi Liverpooli i Jurgen Klopp.

Emri tjetër është Thomas Tuchel. Edhe gjermani vlerësohet shumë nga presidenca e Tottenhamit. 49-vjeçari u shkarkuar nga drejtimi i Chelsea në shtatorin e vitit të kaluar dhe po pret me padurim rikthimin në pankinë.