Java nis me reshje shiu, parashikimi i motit

Java nis me mot të vrenjtur dhe reshje shiu në pjesën më të madhe të vendit.

Gjatë pasdites, pritet që shirat të jenë prezentë në të gjithë vendit, veçanërisht në Shqipërinë jugore.

Ndërsa pjesa e dytë e ditës sjellë përmirësim gradual të kushteve atmosferike.

Temperaturat e ajrit do të mbeten konstante në mëngjes, por do të rriten lehtë në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 3°C deri në 19°C.

Era do të fryjë mesatarisht me shpejtësi 55 km/h nga drejtimi Jugor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim mbi 4 ballë.