I quajti shqiptarët kriminelë, ish-deputeti shqiptar, kërkesë sekretares britanike

Kreu i Partisë Konservatore, Kujtim Gjuzi, ka komentuar deklaratën e sekretares së Brendshme të Britanisë, Suella Braverman, e cila i ka quajtur shqiptarët kriminelë.

Në reagimin e tij në rrjetet sociale, Gjuzi e ka qujatur këtë një skandal dhe i ka kërkuar të japë dorëheqjen.

“Sekretare e puneve te brendeshne te Britanise quan Shqiptaret Kriminele!

Zonja sekretare e brendeshme Suel Brevermen!

Shqiptaret jane nipa dhe mbesa te Shenjtores Katolike Nana Tereza nuk jane kriminele.

1 – Shqiptaret nuk kane qene kurre koloni Britanike qe te kene patur mundesi te udhetojne me dojument ashtu si prinderit tuaj emigranre Indiane!

2 – Ju si do qe jeni respektuar nga barazia qytetare ne komunuellth ne shtetin Monark te Mbretit Çarles lll  nuk mund te konsideroni kriminele nje etni Arjane qe vijne ne abitatin e te pareve ikanake Europiane.

Ju nuk keni kuptuar se ne Shqiptaret jemi Europiane pra Britaniket jane ikanake vellezer Ilirjane!

 Nese ata iken 2000 vjet me pare me Kanoe sot vijne ne Londer me Gomone vellezerit e gjakut albane te shtyre nga rregjimi Orto Otoman i Tiranes!

4 – Ne Shqiptaret kur Bombardohej Londra nga Himleri Gjerman kujdeseshim per misionet Britanike ne Tirane dhe Ushtaret e mbretit te vrare per Lirise e Shqiperise i mbrojtje edhe sot ne token tone.

5 – Zonje sekretare britanike! Ju dukeni nuk njihni dhe nuk rrespektoni rracen tuaj emigratore dhe ne si Shqiptare raca me e vjeter ne kontinent presim doreheqjen tuaj si raciste.

 Ju nuk njihni dhe duket nuk keni vizituar kurre varrin ne Kalkuta – India vendi ku preheat Shentore Shqiotare Nene Tereza atje preheat ne paqe nana jone ne vendin tuaj te origjines.

6 – Ne cilesi te kryetarit te Konservatoreve Shqiptare kerkoj:

 Doreheqjen tuaj duke ju kerkuar  ta shoqeroni me falje. Motivi:  Racizem qe ndihet ne deklaraten tuaj. Nese ju nuk e beni veprimin e doreheqjes me kerkimin falje ne konservatoret do te bejne zyrtarisht kerkese kryeministrit britanik:

7 – Konservatoret e Shqiperise do te bashkojne vullnetin me bashkombasit tane dhe ti kerkojme kryeministrit Britanik t’iu shkarkoje nga detyra e sekretaret se brendeshne per nxitje te Racizmit ne Mbreterine e Bashkuar.

 GjK dv”, shkruan Gjuzi në rrjetet sociale.