Koreja e Veriut mohon akuzat e SHBA-së mes tensioneve: Nuk i kemi shitur kurrë armë Rusisë

Koreja e Veriut mohon akuzat e SHBA-së mes tensioneve: Nuk i kemi shitur kurrë armë Rusisë

Capture

Koreja e Veriut thotë se nuk i ka shitur kurrë armë Rusisë dhe nuk ka plane ta bëjë këtë, pas raportimeve të SHBA-së se Moska po i drejtohej Phenianit për të rimbushur rezervat.

Të enjten, në një deklaratë të transmetuar nga media shtetërore e Koresë së Veriut KCNA, një zyrtar në ministrinë e mbrojtjes së Koresë së Veriut tha: “Ne kurrë nuk kemi eksportuar armë ose municione në Rusi më parë dhe nuk do të planifikojmë t’i eksportojmë ato”. Ajo akuzoi SHBA-në dhe “forcat e tjera armiqësore” për përhapjen e thashethemeve për “të ndjekur qëllimet e saj bazë politike dhe ushtarake”. Në fillim të shtatorit, një zëdhënës i Departamentit Amerikan të Shtetit tha se blerjet e Rusisë nga Koreja e Veriut “mund të përfshijnë miliona fishekë, raketa dhe predha artilerie”.

Marrëdhëniet ruso-koreano-veriore ranë pas rënies së Bashkimit Sovjetik në 1991, por janë rritur gradualisht në vitet e fundit pasi marrëdhëniet e Rusisë me Perëndimin janë acaruar.
Me shpërthimin e luftës në Ukrainë, regjimi i Kim Jong-un ka fajësuar SHBA-në për konfliktin dhe ka akuzuar Perëndimin për ndjekjen e një “politike hegjemoniste” që justifikon përdorimin e forcës nga Rusia.

Në korrik, Koreja e Veriut ishte një nga vendet e pakta që njohu zyrtarisht dy rajone separatiste të mbështetura nga Rusia në Ukrainën lindore. Si hakmarrje, Ukraina ndërpreu të gjitha marrëdhëniet diplomatike me Phenianin.

Lajme.online